// FREE DAILY GUIDED TOURS // CHECK IN INFO POINT 3PM //

// PARALLEL VIENNA 2019 PERFORMANCES //

 

      // 28. 9. 2019 //

 

   EG. 19 // PARALLEL SKULPTUR AND PERFORMANCE PARCOURS //

  14:00

   Patrick Huber

      “Viva Las Vegas”

15:00

Iris Dittler

“Transpositions”

15:00

Hartle // von Samsonow // Wagner // Duenser

“Das Ende der Disziplin”(en) (1. Stock)

16:00

Sigtryggur Berg Signarsson

“Selva de los Moments”

17:00

Award Ceremony // Parallel & Bildrecht Artist Award 2019

17:00

Stelzl // Neumeister // Fischer

“Pop trifft Cry”

17:30

AA Collection

“VIP Casting Session” (Raum 3.55)

 

// 27. 9. 2019 //

 

EG. 19 // PARALLEL SKULPTUR AND PERFORMANCE PARCOURS //

17:00

Albert Mayr // Robert Schwarz

Live Performance (EG.19)

Maria Bussmann

“Philosophies”, Gespräch mit Aloisia Moser (Raum 2.72)

17:30

AA Collection

“VIP Casting Collection” (Raum 3.55)

18:00

Patrick Huber

“Viva Las Vegas” (EG.19)

18:15

Manfred Grübl

“Sharpener” (Raum 2.62)

 

// 26. 9. 2019 //

 

EG. 19 // PARALLEL SKULPTUR AND PERFORMANCE PARCOURS //

12:00 – 17:00

Fanni Futterknecht

“We Will Not Let You Go” – Performance Video (EG.19)

17:00

Olaf Osten // Nina Schedlmayer // Boris Kostadinov

“Gebiet” – Buchpräsentation (Raum 2.72)

17:30

AA Collection

“VIP Casting Collection” (Raum 3.55)

18:00

Manfred Grübl

“Sharpener” (Raum 2.62)

Sebastian Schager

Stencil Workshop (Raum 3.37)

Matthias Krinzinger

1.Painterly Dartturnier (Raum 2.61)

 

// 25. 9. 2019 //

 

EG. 19 // PARALLEL SKULPTUR AND PERFORMANCE PARCOURS //

15:00

Michael Fischer

“Feedback-Saxophone Performance” (EG.19)

16:00

Daniel Aschwanden // Barbara Eichhorn // Tomasz Vollmann

“BLIND_moves, (un)Folding_traces”

17:00

Alexander Zach // Deborah Sengl // Kasia Matt-Uszynska

Talk: “Welche Rolle spielt die Kunst in der Gesellschaft und welche Rolle sollte sie spielen?” (EG.19)

18:00

Manfred Grübl

“Sharpener” (Raum 2.62)

“SELVA DE LOS MOMENTOS” (Raum 2.27)

 

// 24. 9. 2019 //

 

EG. 19 // PARALLEL SKULPTUR AND PERFORMANCE PARCOURS //

14:00

Female Obsession (a.k.a. Ursula Maria Probst)
Tango Feminista,  THE TRUTH!

15:00

Daniel Aschwanden // Barbara Eichhorn // Tomasz Vollmann

“BLIND_moves, (un)Folding_traces”

16:00
Jianan Qu

“The Silent A4 Multiple”

17:00

Konzert – Bühlmann // Droste // Donhauser

18:00

Amanda Piña “The Jaguar and The Snake” by Lina Venegas

nadaproductions

19:00

“Piano, voice and trash bag alchemy”
Musical Performance by Ida-Marie Corell // IM©

20:00

Jen Rosenblit

„Feeling Right“

21:00

Sophia Hörmann

“Glowing current moods”